top of page
Keresés

Bambusz, a megújulás és a kitartás jelképe

  • Szerző képe: Judit Várhelyi
    Judit Várhelyi
  • ápr. 1.
  • 1 perc olvasás

Bambusz, a megújulás és a kitartás jelképe / Bamboo, the symbol of renewal and resilience


A bambusz a japán újévi ünnepségek egyik fő eleme, de  egyben a tavaszhoz is kapcsolódik, amikor robosztus, új hajtásai előtörnek a földből. A bambusz rendkívül gyorsan nő és sokoldalúan felhasználható, ezért a kézművességtől kezdve a konyhaművészetig sok különböző célra használják. Nagy szakítószilárdságának köszönhetően a bambusz rendkívül rugalmas, így még a legerősebb szélben is törés nélkül hajlik. Szívós, elpusztíthatalan ereje tette a megújulás, a siker és a nehézségekkel szemben tanúsított erő szimbólumává.









A bambuszligeten átlebbenő szellő hangja különösen megnyugtató; hallani a levelek susogását, a szárak tétova koppanását, ahogy finoman összekoccannak. Az ikebana kiállítás megtekintése után mindenképpen tegyen egy sétát a Füvészkertben, és hallgassa meg a bambuszliget hangjait.

Az ikebana hagyományos, japán virágművészet. Az európai gyakorlattól eltérően, színek és tömeg helyett ecsetvonásszerű vonalakkal és üres térrel dolgozik; szimmetria helyett dinamikus egyensúlyban tartott aszimmetria jellemzi. Színeiben visszafogott, a növényeket nagy fantáziával kezeli és általában kevés anyaggal ér el erős hatást. Egyaránt köthető az ősi japán shinto vallás természetközeliségéhez és a buddhizmushoz.

A kiállításon bemutatkozó alkotókat összeköti a természet, a virágok szeretete és küldetésüknek érzik, hogy munkájukon keresztül minél többen megismerjék a 'virágok útját’.


Alkotók

Tsutako Sengoku
Tsutako Sengoku

Tsutako Sengoku


Kayoko Nishigori


Mina Kadowaki Sebők


Várhelyi Judit


Helyszín: ELTE Füvészkert

2025. március 29-30

 
 
 

Comments


bottom of page