Mennyire semmitmondóak az évszakainkat megnevező szavak - tél, tavasz, nyár, ősz - hiszen alkalmatlanok rá, hogy kifejezzék, milyen folyamatok játszódnak le a természetben.
A hagyományos japán naptár szorosabban kifejező nevekkel megidézi a természet változásait. A február eleji Risshuntól (tavasz kezdete) induló ciklus 24 évszakból (szekki) áll. Minden szakasz további három részre oszlik, vagyis összesen 72 kó-t különböztetnek meg, amelyek egyenként körülbelül öt napig tartanak.
Kiállításunk a 17. évszak, a 寒露 (kanro, hideg harmat) közepére esik, a 菊花開 kiku no hana hiraku (Krizantém nyílik) napjaira. A kiállítást így a kiku, a japán krizantém ihlette.
Részletek
Mina Kadowaki Sebők
tervezőgrafikus, ikebanaművész
Grew up in Nara, an ancient capital of Japan, Mina naturally exposed
herself to Ikebana in her everyday life. Her first Soketsu lesson was at
age 18. Later on, living abroad, she rediscovered the beauty of Ikebana
and completed her teaching certificate. Since 2010, she has been teach-
ing Ikebana in Budapest to propagate the Japanese traditional culture and and interact with international people through Ikebana world.
John McDonald
skót virágkötő, aki jelenleg Magyarországon él. Szívesen dolgozik versenyeken, és országos és nemzetközi szinten is bemutatja a virágművészetet. Több mint hét éve tanulja az Ikebanát, és képesítést szerzett a tanításra. "Az Ikebana egy csodálatos módja annak, hogy kapcsolatba kerüljünk a természettel, és hogy a virágokat és a szezonalitást bevigyük az életünkbe”.
A kétnapos kiállítást több száz látogató tekintette meg és remélem, köztük néhány új ikebana rajongó (és talán művelő?) is született...
Tavasszal, a sakura ünnepén ismét együtt dolgozunk majd a Füvészkertben.
A tizenhetedik évszak kiállítás
Helyszín: ELTE Füvészkert
2024. október 12-13
Comments